top of page

2023 All State Team >>



The 2023 All State Team for each classification was selected by a vote of member coaches of the GVCA, and reviewed by the board.  Nominations are taken from head coaches only via MaxPreps through the Sunday following the area tournament.  All nominiees whose coaches are GVCA members are then voted on by the coaches and reviewed by the committee made up of present board members and past presidents of the GVCA.

Coach of the Year by Class
A: Claire Morgan, Mt. Pisgah Christian
AA: Kendall Roberts, Model High School
AAA: Tishay Lewis, Sandy Creek High School
AAAA: Catherine Monroe, Pace Academy
AAAAA: Crystal Brittain, Greater Atlanta Christian
AAAAAA: John Frederick, St. Pius X
AAAAAAA: Stephen Sansing, North Cobb High School
Player of the Year by Class
A: Lane Kruse, Mt. Pisgah Christian 
AA: Kaitlyn Moran, Mount Paran Christian 
AAA: Asia Harvey, Sandy Creek High School
AAAA: Grace Agolli, Pace Academy 
AAAAA: Gracie Rose, Greater Atlanta Christian
AAAAAA: Logan Wiley, Alpharetta High School
AAAAAAA: Kellan Flynn, Hillgrove High School and Nikol Antova, North Cobb High School
A All State Team

Mallory Hulsey, Armuchee
Cailyn Poole, Armuchee

Adrianna Figurilli, Mount Pisgah Christian

Sam Karel, Mount Bethel Christian

Haley Maddux, Chattooga

Nevaeh Arnold, Mount Pisgah Christian

Reghan Frazzetta, Mount Pisgah Christian

Elizabeth Cella, Whitefield Academy

Taylor Burns, Armuchee

Addy Mccoy, Tallulah Falls

Honorable Mention

Katarina Foskey, Tallulah Falls

Kayden Bentley, Whitefield Academy

AA All State Team

Sarah Schwartz, Mount Paran Christian

Sadie Parkerson, Mount Paran Christian

Finn Higginbotham, Savannah Arts Academy

Destiny McKenzie, Landmark Christian

Halle Williams, Model High School

Ann Elliott, Mount Paran Christian

Torrin Higginbotham, Savannah Arts Academy

Larsen Johnson, Model High School

Madelyne Tanner, Landmark Christian

Lillie Coffey, Savannah Arts Academy

August Betz, Model High School

Caroline Rose, Providence Christian

Skylar Iverson, Landmark Christian

Honorable Mention

Landry Johnson, Model High School

Emma Goodson, Rockmart High School

AAA All State Team

Avery Daum, Wesleyan

Olivia Miller, Oconee County

Brooke Thao, Hebron Christian

Maggie Kyriakides, Savannah Christian

Malia Silva, Hebron Christian

Aubrey Wilson, Sandy Creek

Isabel Miller, Oconee County

Quinn Butler, Morgan County

Erin Lemons, LaFayette

Audrey Burgamy, Columbus

Brinley Bartlett, Oconee County

Carolina Rivers, Academy of Richmond County

Michaela Baker, LaFayette

Skye Graham, Sandy Creek

Maggie Blair, White County

Jada Caruthers, Sandy Creek

Bailey Bartlett, Oconee County

Jalie Haney, Gordon Lee

Jordan Simpkins, Hebron Christian

Sierra Cunningham, LaFayette

Honorable Mention

Lexi Foster, Gordon Lee

Nadia Desbordes, Wesleyan

Alani Mosley, Crisp County

Riley Yates, Columbus

Allie Cox, Morgan County

AAAA All State Team

Lucy Shi, Westminster

Sophia Jo, Westminster

Valiree Schmus, Chestatee

Ellie Myers, Westminster

Kari Smith, Starr's Mill

Ellie Siskin, Pace Academy

Emma Duffield, Lovett

Lawson Monroe, Pace Academy

Cackie Watt, Lovett

Gabby Emch, Pace Academy

Kennedy Campbell, Lovett

Olivia Siskin, Pace Academy

Lexi Berry, Heritage

Georgia Taylor, Heritage

Aaliyah Renee Rodgers, Heritage

Hailee Swain, Holy Innocents

Mia Pena, Northwest Whitfield

Honorable Mention

Lily Floyd, Trinity Christian

Kendal Pace, Cedartown

Selah Groome, Walnut Grove

AAAAA All State Team

Jacqueline Fournier, McIntosh

Gracison Saylors, Calhoun

Vanessa Washington, Kell

Sofia Pruden, McIntosh

Kaytlin Johnson, Jefferson

Lucy Konisky, Midtown

Ailee England, Cartersville

Karien Miranda, Northgate

Brennan Fritts, Midtown

Maddie Burrough, Greater Atlanta Christian

Caitlyn Sutton, Loganville

Aubree Barrett, Cartersville

Gertie Nazaroff, Jefferson

Evie Buffington, Kell

Mckenzie Wilkie, Cartersville

Honorable Mention

Lina Wang, McIntosh

Nathalie Tsai, Chamblee

Mary Babcock, Kell

AAAAAA All State Team

Allie Sweet, River Ridge

Cooper Abney, Pope

Ellis Crawford, Pope

Addison Mclarty, Allatoona

Abigail Li, Alpharetta

Reagan Foles, Newnan

Dayla Ortiz, Pope

Mattie Lovett, Newnan

Sayler Davies, Sequoyah

LK LaMonica, Allatoona

Sophie Katherine, Pope

Laney Daniell, Allatoona

Olivia Philpot, River Ridge

Melina Baumann, North Forsyth

Paisley Gillespie, Jackson County

Isa Boyd, St. Pius X

Brooke Boyles, Alpharetta

Sydney McCutcheons, Jackson County

Megan Mclarty, Allatoona

Lily Torrence, North Forsyth

Sofia Dawson, Marist

Nyah Fox, Veterans

Kendall Lanclos, Lakeside-Evans

Honorable Mention

Caroline Short, Marist

Kinsley Timmons, Lee County

Avery Huyck, Sequoyah

AAAAAAA All State Team

Reece Wright, Milton

Kaitlyn Hite, Hillgrove

Lauren Marschke, Norcross

Mia Ray, North Gwinnett

Brooke Crummel, West Forsyth

Hannah Nicholson, North Cobb

Kendall White, Norcross

Carys Sanabria, North Cobb

Courtney Graham, Denmark

Kate Phelan, Brookwood

Mia Ambrosi, North Gwinnett

Daniela Domkam, North Gwinnett

Mckenna Spilotros, Hillgrove

Olivia Boyle, North Cobb

Adeline Wieler, West Forsyth

Sophia Henry, Walton

Sarah Boyle, North Cobb

Rebecca Miranda, Brookwood

Gabriela Fullwood, Hillgrove

Clara Briley, Buford

Aspen Creekmore, Grayson

Katelyn Kowitz, Walton

Honorable Mention

Milly Prince, Lowndes

Carson Reeves, Richmond Hill

online home of georgia hs volleyball

 

Georgia Volleyball Coaches Association

bottom of page