2021 All State Team >>



The 2021 All State Team for each classification was selected by a vote of member coaches of the GVCA, and reviewed by the board.  Nominations are taken from head coaches only via MaxPreps through the Sunday following the area tournament.  All nominiees whose coaches are GVCA members are then voted on by the coaches and reviewed by the committee made up of present board members and past presidents of the GVCA.

Coach of the Year by Class
A/AA Private: Jane Thomas, Athens Academy
A/AA Public: Katie Johnson, Lovett
AAA: Mark Oglesby, Oconee County
AAAA: Kelsey Ikerd, Northwest Whitfield
AAAAA: Kevin Williams, Greenbrier
AAAAAA: John Edwards, Sequoyah
AAAAAAA: Jamie Horton, Cherokee County
Player of the Year by Class
A/AA Private: Cheridyn Leverette, Eagles Landing Christian 
A/AA Public: Emma Duffield, Lovett
AAA: Grace Wenrich, Oconee County
AAAA: Emma Allen, Northwest Whitfield 
AAAAA: Emma Farrell, St. Pius X
AAAAAA: Ayanna Rodgers, Pope
AAAAAAA: Joya Screen, North Gwinnett and Mary Neal, Walton
A/AA Private All State Team

Lauren Haynes, Walker

Kara Dunn, Mt. Paran

Molly Medeiros, Holy Innocents

Kaitlyn Moran, Mt. Paran

Mara Thomas, Athens Academy

Hoake Mazzawi, Hebron Christian

Anna Greer Vandagriff, Prince Avenue

Lauren Van Wie, Wesleyan

Paige Armstrong, Mt. Paran

Peyton Wheeler, Athens Academy

Hailee Swain, Holy Innocents

Evie Ziffer, North Cobb Christian

Jenna Smith, Brookstone

Emma Clark, Brookstone

Christina Barrow, Eagles Landing Christian

Emily Simpson, North Cobb Christian

Honorable Mention

Hailey Todt, Brookstone

Gracyn Miller, Providence Christian

Janie Harrison, Walker

Callie Chapman, Providence Christian

A/AA Public All State Team

Makayla Moran, Lovett

Ellie Siskin, Pace

Brooklyn Hudson, Gordon Lee

Cackie Watt, Lovett

Dhru Lalaji, Pace

Cristina HIll, Lovett

Briea Craft, Pace

Honorable Mention

Martha Kate Morrison, Davidson Fine Arts

Grace Schneider, Lovett

Sam Cramer, Gordon Lee

Makayla Smith, Woodville-Tompkins

Abby Groce, Chattooga 

AAA All State Team

Grace Wenrich, Oconee County

Gracie Rose, GAC

Caroline Dickey, Westminster

Naya Ohuabunwa, GAC

Daisy Felipe, LaFayette

Janie Stinchcomb, GAC

Abbey Kate Daugherty, Savannah Arts Academy

Colby Charland, LaFayette

Haedyn Crumbley, Morgan County

Ellie Myers, Westminster

Brinley Bartlett, Oconee County

Honorable Mention

Isabel Miller, Oconee County

Carolina Rivers, Academy of Richmond Co

Kennedy Seymour, GAC

Kasey Newkirk, Westminster

AAAA All State Team

Hadlee Ackerman, Marist

Emma Hayes, Northwest Whitfield

Vivien Hajdu, Madison County

Lauren E. Francis, Heritage

Meg Fletcher, Marist

Valiree Schmus, Chestatee

Arianna Hernandez, Chestatee

Riley Yates, Columbus

Haylee Bui, Columbus

Olivia Burrage, Jefferson

AAAAA All State Team

Ashlynn Barnes, Blessed Trinity

Cate Wright, Blessed Trinity

Alexa Markley, McIntosh

Annemarie Rakoski, St. Pius X

Mia Hood, Blessed Trinity

Cara Bianco, Blessed Trinity

Nicole Smith, Starrs Mill

Kate Larocco, St. Pius X

Lura Underwood, St. Pius X

Eddie Schultz, Greenbrier

Allie Gubash, Loganville

Jayden Collins, McIntosh

Nina Shaw, St. Pius X

Paige Lowe, Northside

Mikayla Thompson, Northside

Layla Bland, Greenbrier

Lydia Clark, Greenbrier

Elise Copeland, Whitewater

Honorable Mention

Grace Ramkissoon, Starrs Mill

Adriana Szuch, Whitewater

AAAAAA All State Team

Taylor Pecht, Sequoyah

Skylar Martin, Sequoyah

Sara Siefert, Sequoyah

Mikayla Hayden, Buford

Erica Irby, Lee County

Rosa Fisher, Sequoyah

Ella Burris, Pope

Ashley Sturzoiu, Buford

Gracie Pynes, Allatoona

Sophie-Katherine Harvey, Pope

Caylen Alexander, Centennial

Addison McIarty, Allatoona

Honorable Mention

Sydney Baham, Centennial

Gaby Cornier, Chattahoochee

Sophia Del Valle, Creekview

AAAAAAA All State Team

Logan Wiley, Alpharetta

Claire Jenkins, Lambert

Greta Hans, Walton

Sydney Bray, Etowah

Amanda Kilkelly, Alpharetta

Dominae Jordan, Denmark

Ella Beyer, Lambert

Jaidyn Garcia, North Cobb

Sanai Young, Harrison

Sarah Pipping, Forsyth Central

Abby Deloach, Brookwood

Alanis Bernis, Mill Creek

Brooke Crummel, North Forsyth

Molly Kate Patten, Lambert

Faith Breitbarth, Cherokee

Emma Kiser, Forsyth Central

Aviah Miller, Walton

Taylor Nelson, Lambert

Quincy Morin, Roswell

Trinity Mitchell, Alpharetta

Honorable Mention

Camden Weigle, North Cobb

Elizabeth Cheney, Walton

Elizabeth Curry, Walton

Jordan White, Lambert

Katie Camp, Cherokee

Laila Hixon, North Cobb

online home of georgia hs volleyball

 

Georgia Volleyball Coaches Association